Charlotte Ling, som är professor i diabetesforskning och med ett särskilt fokus på epigenetik, har under 10 år forskat på epigenetiska biomarkörer som kan förutspå hur patienter svarar på behandling vid typ 2-diabetes och vilka komplikationer som kan uppstå i samband med sjukdomen. Hon har genomfört flera viktiga studier inom epigenetik, som ger forskare nya möjligheter att förstå orsaker bakom typ 2-diabetes och hur sjukdomen utvecklas.
Kan du säga något om de viktigaste fynden så här lång?
- Våra viktigaste fynd är att vi visat att epigenetik har en viktig betydelse vid utveckling av typ 2-diabetes. Vi har identifierat epigenetiska förändringar i skelettmuskel, fettväv, lever samt i de insulinproducerande öarna från personer med typ 2-diabetes, vilket bidrar till sjukdomsutveckling. Vi har även visat att vår livsstil såsom regelbunden fysisk träning, ohälsosam kost samt åldrande påverkar epigenetiken hos människa.
Under de senaste 10 åren har forskarna även undersökt om epigenetik i blod kan användas som biomarkör för att förutspå huruvida personer med typ 2-diabetes svarar på, samt får biverkningar av, behandling med det vanligaste läkemedlet, metformin. De har också studerat om epigenetik i blod kan användas som biomarkör för att förutspå om personer med typ 2-diabetes kommer utveckla diabeteskomplikationer såsom njursjukdom, hjärtinfarkt samt stroke.
– Vårt mål är att dessa epigenetiska biomarkörer i blod skall användas för precisionsmedicin för att personer med typ 2-diabetes skall få optimal behandling redan från diabetesdiagnos och minska diabeteskomplikationer.
Vad handlar detta projekt om och skiljer det sig från studier du gjort på ANDIS-kohorten?
– Projektet handlar om att analysera epigenetik i blod från personer med typ 2-diabetes i en stor dansk studie, kallad DD2, ”The Danish Centre for Strategic Research in Type 2 Diabetes”, som inkluderar 13 000 personer. Projektet är ett mycket viktigt komplement till våra studier i ANDIS, ”Alla Nya Diabetiker i Skåne”.
I båda studierna tas blodprover från personer med typ 2-diabetes vid deras diabetesdiagnos. Charlotte Ling berättar att de planerar att analysera epigenetik i blodprover från tusentals personer i både DD2 samt i ANDIS och undersöka om epigenetiska biomarkörer i blod kan användas för precisionsmedicin vid diabetesdiagnos.
– Innan biomarkörer kan komma till klinisk användning är det viktigt att visa att de fungerar i flera studier och grupper av personer. Därför kommer projektet i DD2 ha stor betydelse och bidra till att vi kan säkerställa att de biomarkörer vi hittar i ANDIS är av klinisk betydelse och kan användas för precisionsmedicin vid typ 2-diabetes.
Vad betyder det här anslaget för dig?
– Det gör det möjligt för min forskargrupp att kunna genomföra god klinisk forskning inom precisionsmedicin genom att analysera epigenetik i blod från tusentals personer i DD2. Med epigenetisk data från två stora skandinaviska studier med personer med typ 2-diabetes kommer vi kunna verifiera och säkerställa den kliniska betydelsen av våra resultat. Anslaget bidrar även till att vi kan anställa forskare med klinisk erfarenhet och med god kunskap inom bioinformatisk analys av stora datamängder