"Farmors död fick mig att ifrågasätta rutinerna"
När Magnus Rasmussen just hade börjat arbeta som läkare på infektionskliniken drabbades hans farmor av endokardit – en infektion i hjärtats klaffar – och avled. I dag är sjukdomen kärnan i hans forskning.
– Min farmor var inlagd under sex veckor för att få antibiotika intravenöst. Under den tiden delade hon rum med en annan patient som smittade henne med vinterkräksjukan. Hon hämtade sig aldrig efter det och dog kort efter händelsen.
Det fick Magnus Rasmussen att ifrågasätta rutinerna kring endokardit. Sjukhuset kan uppfattas som en trygg miljö med hög vårdnivå, men kan samtidigt vara en riktigt farlig plats. Han fick en tydlig insikt i hur patienter ibland läggs in på sjukhus för behandling av tillstånd som i vissa fall hade kunnat hanteras på andra sätt. Idag är Magnus Rasmussens forskningsämne endokardit.
Sedan farmor dog har jag arbetat med att minska både vårdtider och onödiga undersökningar
– Sedan farmor dog har jag arbetat med att minska både vårdtider och onödiga undersökningar som är belastande eller potentiellt skadliga. Numera får till exempel patienter med endokardit oftast delar av sin behandling i hemmet istället för på sjukhus. Synsättet ligger i linje med det som i dag kallas kloka kliniska val – där sjukvården undviker onödig vård.
Endokardit är en ovanlig men väldigt allvarlig sjukdom med diffusa symtom. För att kunna ställa diagnos behöver kardiologer, infektionsläkare och hjärtkirurger samarbeta och det blir lite av ett detektivarbete att lägga samman pusslet.
– Att forska om endokardit är otroligt spännande. Vi infektionsläkare jobbar med hela personen som blir sjuk – inte bara ett visst organ - och försöker förstå vem som drabbas, hitta smittvägen och hur sjukdomen bör behandlas. Det är ganska nördigt på ett bra sätt!
Text och foto: Åsa Hansdotter
Faktaruta
Magnus Rasmussen är forskare och infektionsläkare vid Lunds universitet och Skånes universitetssjukhus. Hans forskningsfokus ligger på infektiös endokardit, vilket innebär bakterieinfektion på hjärtats klaffar.
Stöd forskning om infektionssjukdomar
Vi bedriver en omfattande forskning om infektionssjukdomar. Om du vill ge en gåva kan du sätta in pengar på universitetets bankgiro 830-6599. Ange då ditt namn och kontaktuppgifter samt ”Infektionssjukdomar”.